Czy żorskie władze ustawiły przetarg na remont al. Jana Pawła II? [UJAWNIAMY DOKUMENTY]

Za przebudowę alei Jana Pawła II żorscy podatnicy zapłacą ponad 100 tysięcy złotych więcej. Pełnomocnik prezydenta Żor, Bronisław Pruchnicki najpierw unieważnił pierwszy przetarg na remont ulicy, by zaraz ogłosić kolejny przetarg i wybrać ofertę o 100 tys. zł droższą od najtańszej z unieważnionego przetargu. Tak się okrada już nie tylko budżet miasta, ale i państwa?

Władze miasta chwalą się otwarciem wyremontowanego odcinka al. Jana Pawła II. Śpieszyły się nie tylko z zakończeniem remontu, ale także z jego rozpoczęciem. Ten pośpiech nie przeszkadzał w unieważnieniu pierwszego przetargu, choć cena wykonania remontu była w nim o ponad 100 tys. zł mniejsza, niż w drugim przetargu. Przyjrzeliśmy się dokładnie przetargowi na remont alei Jana Pawła II i wszystko wskazuje na jego ustawienie i tym samym uszczuplenie budżetowych funduszy miasta o ponad 100 tys. zł.

Pierwszy przetarg na remont alei Jana Pawła II unieważnił główny specjalista – pełnomocnik prezydenta miasta ds. infrastruktury, Bronisław Pruchnicki, choć najlepsza oferta tylko o 22 435,74 zł przekraczała budżet inwestycji. 

„Zamawiający [Gmina Miejska Żory – przyp. aut.] podał na otwarciu ofert, że kwota jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosi: 2 300 000,00 zł brutto. Po przeanalizowaniu własnych możliwości finansowych na podstawie sytuacji prawno-finansowej Zamawiającego taka właśnie kwota została zabezpieczona w budżecie miasta.

Oferta z najniższą ceną, tj. 2 322 435,74 zł brutto przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Nie ma w chwili obecnej uzasadnienia do pokrycia zobowiązania w ww. kwocie. W związku z powyższym unieważniono postępowanie na podstawie przepisu art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy pzp.”

Pod dokumentem z takim uzasadnieniem podpisał się pełnomocnik prezydenta miasta ds. infrastruktury, Bronisław Pruchnicki. Informację o unieważnieniu przetargu podpisał 5 września 2019 roku. Jeszcze tego samego dnia ogłoszono nowy przetarg na przebudowę al. Jana Pawła II. 

Do pierwszego przetargu wystartowało 8 firm, a wśród nich były duże, specjalistyczne przedsiębiorstwa takie, jak Strabag, Berger Bau Polska, COLAS Polska i EUROVIA POLSKA S.A. i właśnie ta ostania spółka dała najniższą cenę. Przypomnijmy, tylko o 22 tys. zł wyższą od zaplanowanego budżetu remontu. 

W drugim przetargu wystartowały już tylko 3 (słownie: trzy) firmy. Mimo, że znów kwoty zaoferowane w przetargu były wyższe niż kwota przeznaczona na inwestycję, tym razem władze miasta 30 września 2019 roku przetarg rozstrzygnęły. Zwycięska oferta była wyższa o 131.476,30 zł od zaplanowanego przez władze miasta budżetu. 

Skąd prezydent miasta, Waldemar Socha i jego pełnomocnik ds. infrastruktury, Bronisław Pruchnicki znaleźli pieniądze, skoro ledwie kilkadziesiąt dni wcześniej nie potrafili ich znaleźć w budżecie miasta? 

Fundusze na remont al. Jana Pawła II pochodziły nie tylko z budżetu miasta. Większość środków zapewnił budżet państwa: 1,7 mln zł dofinansowania uzyskały władze Żor z Funduszu Dróg Samorządowych, które rozdzielał Wojewoda Śląski. 

To nie koniec wątpliwości z przetargiem na modernizację żorskiej ulicy. Władze miasta w pierwszym przetargu w przedmiarze robót nie wykazały wszystkich prac, jakie należało wykonać podczas prac modernizacyjnych. To ważne, bowiem to przedmiar robót opublikowany w ogłoszeniu przetargowym jest jedyną podstawą do przesłania w ofercie przetargowej kosztorysu i zaoferowania ceny. W drugim przetargu dopiero na pytanie jednego z potencjalnych oferentów władze miasta zmieniły przedmiar robót. 

Dlaczego w pierwszym przetargu publikowały niezgodny z prawdą przedmiar robót i zmieniły go dopiero w drugim przetargu i to po uwadze jednego z potencjalnych oferentów? Zwykłym błędem nie można tego tłumaczyć, bowiem zakres powiększenia robót był bardzo znaczny.

Na te wszystkie pytania będą musiały odpowiedzieć nie tylko władze miasta, ale także i odpowiednie służby państwa.

Poniżej dokumenty z pierwszego i drugiego przetargu – wszystkie szczegółowe dokumenty przetargowe są dostępne w BIP-ie Gminy Miejskiej Żory: PIERWSZY PRZETARG    DRUGI PRZETARG

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [213.93 KB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [260.57 KB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [253.97 KB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [215.14 KB]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 4