Mapa (konfliktu) Interesów w Żorach

Przedstawiamy Mapę (Konfliktu) Interesów 1.0. To pierwsza część Mapy, przedstawiającej powiązania miejskich instytucji z urzędnikami, radnymi, ich wspólnikami w biznesie i prywatnymi firmami.

Zainspirował nas do tego przewodniczący Rady Miasta, radca prawny, Pior Kosztyła, który stwierdził na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej żorskiej rady miasta:

„Każdy z nas dobrze wie co to konflikt interesu i kiedy się wyłączyć z głosowania, czy zajmowania się daną sprawą”.

Sprawdziliśmy zatem, jaka sieć powiązań łączy przewodniczącego Rady Miasta i jego zastępcę, radnego, radcę prawnego Kamila Owczarka z ich wspólnikami z Kancelarii Radców Prawnych, miejskimi instytucjami, gminnymi spółkami i prywatnym biznesem. Sprawdziliśmy też, czy rzeczywiście przewodniczący Rady Miasta, Kosztyła i jego zastępca, radny Kamil Owczarek wiedzieli, kiedy się wyłączyć z głosowań.

Na prezentowanej Mapie szczególnie zwracamy uwagę na wspólnika pp. Kosztyły i Owczarka z Kancelarii Lexus-Consulting: Andrzeja Koczara i jego powiązania z inwestycją budowy komunalnych mieszkań czynszowych.

Inwestorem budowy bloków jest miejska spółka ZTK sp. z o.o., podlegająca kontroli Radzie Miasta Żory. Gminna spółka buduje mieszkania za pieniądze miasta i z emisji obligacji, których spłatę (wykup) gwarantuje Miasto Żory. Postanowiła tak Rada Miasta Żory, głosami także radnych Piotra Kosztyły i Kamila Owczarka. Wykonawcą stanu surowego trzech bloków czynszowych była spółka Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane ERBUD sp. z o.o. (obecnie w restrukturyzacji, ale o tym dalej). Firma ta należy do innej spółki – Global Park sp. z o.o. i tworzy wraz z innymi firmami należącymi do Global Park grupę kapitałową. W skład tej grupy kapitałowej wchodzi spółka Erbud Rybnik, której prezesem jest… Andrzej Koczar, radca prawny, wspólnik radnych Kosztyły i Owczarka z Kancelarii Radców Prawnych Lexus-Consulting. Wykonawca żorskich, miejskich bloków Erbud sp. z o.o. popadł w 2018 roku w kłopoty finansowe i zszedł z budowy przed jej zakończeniem, nie płacąc podwykonawcom. Bloki mimo to powstają i w tym roku Gmina Miejska Żory podpisuje ze spółką miejską ZTK umowę na dzierżawę bloków mieszkalnych. W ten sposób mieszkania czynszowe trafiają do komunalnego zasobu mieszkaniowego, czyli do Zarządu Budynków Miejskich i to z nim najemcy podpisują umowy najmu. ZBM to jednostka Miasta Żory nie posiadająca osobowości prawnej. To ważne, bowiem oznacza, że ZBM działa tylko w imieniu Gminy Miejskiej Żory. Działalność ZBM podlega kontroli Rady Miasta Żory, także w zakresie gospodarowania mieszkaniami komunalnymi. Usługi prawne dla ZBM świadczy wspólnik radnych Kosztyły i Owczarka – radca prawny Andrzej Koczar. Ten sam, który jest prezesem spółki z grupy kapitałowej firmy budującej mieszkania komunalne. Radca prawny Andrzej Koczar jest także pełnomocnikiem Gminy Miejskiej Żory – ZBM w postępowaniach sądowych.

Podsumujmy: mieszkania komunalne na os. Pawlikowskiego, buduje na zlecenie gminnej spółki z miejskich pieniędzy i pożyczek gwarantowanych przez budżet miasta, przedsiębiorstwo powiązane kapitałowo ze spółką, której szefem jest wspólnik radnych Kosztyły i Owczarka. Ten sam wspólnik świadczy usługi prawne i jest pełnomocnikiem miejskiej jednostki, która tymi mieszkaniami będzie zarządzać i administrować. Przejrzyste, jawne, czyste i w ogóle brak konfliktu interesu – nieprawdaż?

W II poł. zeszłego roku spółka Erbud, budująca komunalne mieszkania popadła w tarapaty finansowe, zeszła z budowy i nie zapłaciła podwykonawcom za wykonane roboty na budowie żorskich mieszkań komunalnych. Podwykonawcy złożyli skargę do Rady Miasta Żory i chcieli, by to ZTK wypłacił należne im pieniądze. W sprawę zaangażował się… przewodniczący Rady Miasta Żory, Piotr Kosztyła, choć sprawa dotyczyła powiązań jego wspólnika – prezesa spółki z grupy kapitałowej firmy, która nie wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec podwykonawców. W tej sprawie pojawia się też dwuznaczna postawa innego wspólnika p. Kosztyły, radnego Kamila Owczarka. O jego moralnie dwuznacznej postawie napiszemy osobno i opublikujemy dokumenty.

Więcej zastrzeżeń co do postawy radnych Kosztyły i Owczarka dotyczy ZBM, któremu usługi prawne świadczy ich wspólnik z Kancelarii Radców Prawnych. Otóż ZBM, jako jednostka gminna podlega kontroli Rady Miasta i co roku musi przedkładać sprawozdanie ze swej działalności, w tym sprawozdanie finansowe. Dyrektor ZBM powinien w sprawozdaniu przedstawić radnym informacje m.in. o podmiotach lub osobach świadczących usługi prawne, kosztach tych usług i inne informacje pomocne radnym w zbadaniu prawidłowości działalności ZBM. Takich informacji dyrektor ZBM nie przedstawiał radnym, z kolei radni, w tym Kosztyła i Owczarek nie domagali się przedstawienia takich informacji. Czyżby z uwagi na fakt, że usługi prawne świadczy ZBM-owi ich wspólnik z Kancelarii Radców Prawnych?

Zresztą Rada Miasta Żory pod przewodnictwem Piotra Kosztyły, choć jedną z podstawowych jej funkcji jest kontrola prezydenta i miejskich jednostek, instytucji i spółek, to zrezygnowała z realizacji tych uprawnień. W poprzedniej kadencji przez cale 4 lata Komisja Rewizyjna przeprowadziła tylko jedną kontrolę jednej instytucji. Gdy stowarzyszenie Grupa Działamy zawnioskowała o przeprowadzenie kontroli prezydenta i spółek komunalnych to Rada Miasta uznała ją za… bezzasadną.

Zgodnie z najnowszą linią orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego, spółki miejskiej podlegają bezpośredniej kontroli Rady Miasta Żory. W jaki sposób mamy ufać Radzie Miasta, że bezstronnie i wnikliwie będzie czuwać nad naszym wspólnym mieniem, skoro na jej czele stoją wspólnicy osób zasiadających w Radach Nadzorczych spółek komunalnych lub świadczą usługi prawne za wynagrodzeniem pobieranym od spółek?

W żorskich wodociągach doszło do kumulacji konfliktów interesów. Umowę na świadczenie usług prawnych dla PWiK Żory miała do połowy 2018 roku spółka partnerska: Kancelaria Radców Prawnych Lexus-Consulting, której wspólnikami są m.in.: przewodniczący Rady Miasta i jego zastępca. W Radzie Nadzorczej żorskiego PWiK zasiadał i zasiada, jako jej przewodniczący inny wspólnik radnych Kosztyły i Owczarka z tej kancelarii prawnej: Roman Pokorski. Rada Miasta Żory z kolei miała za zadania stać na straży należytego świadczenia usług wodociągowych i kanalizacyjnych przez PWiK Żory. Doszło zatem do sytuacji, w której Kancelaria Radców Prawnych działająca jako spółka partnerka korzysta z mienia komunalnego i czerpie z niego profity, kontroluje zarząd spółki miejskiej, który podpisał z nią umowę i organizuje pracę Rady Miasta Żory, która ma w całości nadzorować wykonywanie zadań własnych gminy przez tę spółkę miejską. To tak, jakby ta kancelaria była prokuratorem, sędzią i obrońcą jednocześnie. Nie ma rzeczy niemożliwych, jak widać.

O tym, jak przewodniczący Rady Miasta Żory Piotr Kosztyła i jego zastępca Kamil Owczarek nie wyłączyli się z głosowania nad rozwiązaniem spółki miejskiej, której usługi prawne świadczy ich wspólnik z Kancelarii Radców Prawnych Lexus-Consulting napiszemy w osobnym wpisie, bo postawa radców prawnych, radnych i wspólników w jednym wymaga szczególnego potraktowania.

Wkrótce ciąg dalszy…

One thought on “Mapa (konfliktu) Interesów w Żorach

 1. Dlaczego nie zajmie się tym prokuratura.
  Prezydent, co drugi dzień jest u notariusza. Pan Kosztyła i spółka „działają” w najlepsze.
  Pogrążyli firmę „eltak” i firma zbankrutowała.
  Właśnie miasto przegrało w sądzie i muszą oddać firmie kilka milionów złotych.
  Firma, którą wymieniłem, to tylko jeden z przykładów. Nie jestem przedstawicielem tej firmy, ale znam historię.
  Brak słów.
  Badam jeszcze jedną sprawę, ale o tym przy okazji…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1