Niejasności przy sprzedaży karuzeli Żorzanka. Radni wprowadzeni w błąd przez prezydenta miasta i prezesa spółki Nowe Miasto [dokumenty]

Znów prezes spółki Nowe Miasto i prezydent Socha działając wspólnie i w porozumieniu „wykiwali” radnych przy przekazywaniu środków z budżetu miasta na zakup karuzeli Żorzanka. Pieniądze, które miały pomóc spółce Nowe Miasto w funkcjonowaniu w kwietniu i maju tego roku zostały faktycznie przekazane spółce dopiero pod koniec… czerwca! Udostępniamy wszystkim mieszkańcom Żor dokumenty dotyczące sprzedaży karuzeli Żorzanka miastu przez jej spółkę komunalną. 

Najważniejszym z nich jest umowa sprzedaży przez spółką Nowe Miasto karuzeli Żorzanka, stojącej na Rynku miasta. Cenę ustalono na kwotę 1 795 800 zł. Co ciekawe prezydent miasta postanowił kupić karuzelę bez sporządzenia wcześniej jej wyceny. Jeszcze ciekawsze jest zapis § 2 pkt 3 Umowy, który przewiduje, że główną należność za karuzelę Miasto przekaże spółce do… 30 czerwca 2020 roku! Tymczasem na sesji Rady Miasta Żory 7 kwietnia tego roku zarówno prezydent Socha, jak i prezes spółki, Arkadiusz Tomaszewski przekonywali radnych, że trzeba szybko ratować miejską spółką, a pieniądze ze sprzedaży karuzeli zostaną przeznaczone na najpilniejsze potrzeby, w tym na wypłatę wynagrodzeń pracownikom i są potrzebne Spółce do połowy… maja 2020 roku! 

– Środki ze sprzedaży karuzeli na rzecz miasta pozwolą Spółce na przetrwanie m.in. do połowy maja. […] Koszty funkcjonowania Spółki do połowy maja wynoszą 2,5 mln zł. Środki, które Spółka pozyska pozwolą na pokrycie kosztów do wspomnianego okresu. Obecnie nie jest wykonywana działalność. Spółka koszty pokrywała z przychodów. W związku z tym środków wystarczy do połowy maja, a jeżeli zostanie rozwinięta sprzedaż dowozu na wynos [usług gastronomicznych – przyp. aut.] to do końca maja – zapewniał radnych na sesji prezes Arkadiusz Tomaszewski. 

Potwierdzał to prezydent miasta, Waldemar Socha:

Kwoty przewidziane w budżecie zabezpieczą byt Spółki do około połowy maja. Jeżeli sytuacja będzie się przedłużała, to będą proponowane kolejne zmiany w budżecie przy założeniu chęci utrzymania Spółki – obiecał radnym prezydent Socha.

W ten sposób prezydent i prezes spółki komunalnej wręcz błagali radnych o środki z budżetu miasta, bo spółka pilnie ich potrzebowała w związku z epidemią COVID-19 i zamknięciem basenu i parku wodnego, Muzeum Ognia i Miasteczka Westernowego oraz działającej w nim gastronomii. 

Radni podjęli uchwałę w sprawie zmian budżetu miasta Żory i przekazaniu na zakup karuzeli Żorzanka od spółki komunalnej Nowe Miasto odpowiednich środków w wysokości 1 800 000 zł.  

Tymczasem z zapisów umowy sprzedaży karuzeli Żorzanka, wynika, iż za karuzelę budżet miasta przeleje na konto miejskiej spółki do 10 kwietnia jedynie 200 tys. zł, a do 15 kwietnia 117 tys. zł. Pozostała część, czyli 1 478 800 zł ma być przelana z budżetu dopiero do końca czerwca tego roku.

Ujawniamy też faktury wystawione przez Spółkę Nowe Miasto za sprzedaż karuzeli. Ostatnią z nich na kwotę 1 478 800 zł miejska spółka wystawiła 22 maja tego roku, do Urzędu Miasta wpłynęła 25 maja. Spółka wyznaczyła termin do jej zapłaty na 30 czerwca 2020 roku. Z kolei z dekretacji urzędowej na jej odwrocie, wynika, że sprawdzenia merytorycznego, czyli czy faktura jest prawidłowo wystawiona i odpowiada stanowi faktycznemu, dokonano w Urzędzie Miasta 29 maja. Czego brakuje? Każda taka faktura musi z tyłu posiadać dekretację o zatwierdzeniu do wypłaty i o samym fakcie dokonania zapłaty. Tych brak. Co oznacza, że do dnia udostępnienia nam tych dokumentów 19 czerwca tego roku, kwoty 1,4 mln zł za karuzelę prezydent Socha jeszcze nie przelał na konto bankowe spółki Nowe Miasto. 

Podsumujmy fakty:

 • 7 kwietnia 2020 roku na sesji Rady Miasta Żory prezes Tomaszewski z Nowego Miasta błaga radnych o  pomoc poprzez zakup karuzeli Żorzanka, bo potrzebuje pieniędzy na trwanie miejskiej spółki do połowy maja. Prezydent miasta Socha zapewnia radnych i mieszkańców Żor, że Nowe Miasto musi mieć pieniądze na przetrwanie do połowy maja i zakup od miejskiej spółki karuzeli to właśnie ta pomoc.
 • Na sesji Rady Miasta Żory 7 kwietnia 2020 roku radni wyrażają zgodę na taką formę pomocy i zmieniają odpowiednio uchwałę budżetową, by przeznaczyć odpowiednią kwotę pieniędzy na zakup karuzeli od miejskiej spółki.
 • Prezydent Socha w kwietniu wypłaca spółce z budżetu miasta zaliczkowo 317 tys. zł.
 • 22 maja 2020 roku spółka komunalna Nowe Miasto i Gmina Miejska Żory podpisują umowę na sprzedaż karuzeli Żorzanka.
 • Do 24 czerwca 2020 roku spółka Nowe Miasto otrzymuje z budżetu miasta 1,2 mln zł za sprzedaż karuzeli z kwoty, jaka miała zapewnić spółce przetrwanie do połowy maja.
 • Pozostałą kwotę prezydent Socha przelewa z budżetu miasta do spółki dopiero po 24 czerwca tego roku.
 • Na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Rady Miasta Żory w czerwcu tego roku tłumaczy, że nie miał kasy w budżecie miasta.

Trzeba postawić publicznie pytania:

 1. Jeśli pieniądze były potrzebne Spółce już w maju 2020 roku to dlaczego przekazano jest spółce dopiero pod koniec czerwca?
 2. Czy władze Spółki (Rada Nadzorcza, Zgromadzenie Wspólników, a zatem prezydent miasta) obniżyły wynagrodzenie prezesowi Arkadiuszowi Tomaszewskiemu ze względu na trudną sytuację spółki komunalnej?
 3. Czy pieniądze za zakup karuzeli Żorzanka Spółka przeznaczyła na wypłatę pensji prezesowi Tomaszewskiego i w jakiej wysokości?
 4. Na co Spółka przeznaczyła pieniądze uzyskane ze sprzedaży karuzeli Żorzanka?

Poniżej wszystkie dokumenty dotyczące sprzedaży karuzeli Żorzanka udostępnione przez prezydenta miasta Żory:

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [1.22 MB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [1.61 MB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [1.04 MB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [208.72 KB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [920.46 KB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [906.50 KB]

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ [1.08 MB]

Protokół z sesji Rady Miasta Żory z dnia 7 kwietnia 2020 roku.

Dyskusja dotycząca zakupu karuzeli Żorzanka i wypowiedzi prezesa Tomaszewskiego i prezydenta miasta od str. 3.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1